Albánie: zajímavosti a krásy neobjevené perly Jadranu

Poznejte poslední turisticky netknutý kout Evropy. Panenská Albánie zažívá obrovský rozmach infrastruktury, turismu i gastronomie. Připomíná krásné Chorvatsko před 20 lety.

Je až s podivem, že albánské pobřeží není tak houfně navštěvované jako to chorvatské a řecké. Tahle neobjevená země snoubí vše, co máme rádi:
  • hory s divokou, dechberoucí přírodou,
  • azurové moře lemované písčitými plážemi,
  • exotickou kuchyni s čerstvými rybami a výborným vínem,
  • moderní plážové promenády nezaplněné Čechy k prasknutí,
  • stále se rozvíjející turistický ruchu,
  • perfektní dostupnost – dvě hodiny letu z Prahy do Tirany,
  • poloviční ceny oproti České republice.

Azurové moře – Jaderské a Jónské

Albánie leží pod Černou horou. Od Itálie, kterou od Albánie odděluje Otrantský průliv, je vzdálena 72 kilometrů. Kdybyste zemí projeli napříč, dorazíte do Řecka. Albánie se chlubí celkem 362 km pobřeží. Jihozápadní část země leží u Jónského moře, západní na Jadranu.

Kolem Albánské riviéry, která se táhne od města Durres až ke skalní Sarandě, vyrostly moderní vkusné promenády. Dál na jih objevíte romantické zátoky. Bílý písek a až karibsky tyrkysové moře najdete na poloostrově Ksamil. Nevynechejte Butrint s ruinami antického města, který je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dění na albánské riviéře určuje přístavní město Durrés – nejrychleji rostoucí lokalita riviéry. Z letiště v Tiraně ho máte 30 minut cesty. Místní čisté pláže jsou vybaveny lehátky a ubytování nabízí hotely i soukromé apartmány.

Gastronomie: když se smísí Řecko s Balkánem

Chutnají vám čerstvé ryby, šťavnaté ovoce a skvělé víno? V Albánii si jich užijete dosyta. Místní kuchyně je směsicí toho nejlepšího ze středomoří. Slovo má italská, řecká, a hlavně balkánská kuchyně.

Slaný koláč byrek, fërgesë alias pečené papriky s tvarohem, zapečený talíř tavë kosi s jehněčím masem, smažený sýr kaškaval, grilované ryby, čerstvé plody moře a jako tečka sladká baklava – to je kulinářský zážitek v Albánii, který vás ani v luxusním podniku nevyjde draho. Rozmanitou večeři doplňte místními víny, která se proslavila svou hloubkou a sladkostí, a zakončete pravou albánskou kávou.

Příjemný zážitek z restaurací umocní albánská nevtíravá pohostinnost. Malý dárek jako dezert po výborném obědě nebo sklenka vína, kterou dostanete jako bonus nebo vám ji úmyslně nezapočítají do účtu, i když jste si ji objednali a skutečně vám chutnala.

Hory, přírodní parky a největší jezero Balkánu

Albánské pohoří je právem pýchou země. Více než 70 % státu je pokryto horskými masivy, kterým dominuje divoká a dosud lidmi nedotčená příroda.

Přírodní parky, kaňony, křišťálové řeky, horská jezera a skaliska nad mořem reprezentují krásy Albánie. Majestátnost hor pocítíte v národním parku Theth, který se nachází v údolí Prokleté hory. Skadarské jezero je největším jezerem Balkánu. Hory ale doporučujeme prozkoumávat s místním průvodcem. Turistické značení zde nenajdete.

Kromě nádherné krajiny uvidíte kamenné domky s dřevěnými střechami, které působí, jako by se tu zastavil čas.

Při svých toulkách albánskou krajinou se nebojte zeptat místních na radu. V Albánii vás překvapí upřímní a přátelští lidé. Rádi s turisty navazují kontakt a neváhají je pozvat k sobě domů na šálek čaje. Je to běžný místní zvyk.

Srdeční lidé, otevřená mentalita

Středoevropané se dělí na dvě skupiny: ty, kteří Albánii milují, a ty, co jí ještě nikdy nenavštívili. Pokud zatím patříte do druhé skupiny a čtete tyto řádky, zahodili jste předsudky a jste otevřeni udělat si na tuhle šikovnou zemičku a její obyvatele vlastní názor.
Víte že,
  • Albánie je příkladem náboženské tolerance?

    Přestože se k Islámu hlásí více než polovina Albánců, najdeme v zemi široce rozšířené křesťanství – 13 % až 15 % katolíků a 15 % až 20 % pravoslavných. Zbylí obyvatelé jsou buď ateisté nebo vyznavači jiné víry.

  • většina ozbrojených konfliktů na Balkáně se udála mimo území Albánie?

    Zejména se jednalo o stát Kosovo, kde žije menšina kosovských Albánců.

  • nejpopulárnějším automobilem je Mercedes?

    Kde se vzala taková láska? Během diktatury nebylo možné sehnat benzín a jediné palivo byla nekvalitní nafta pro traktory. Na tu dokázaly jezdit pouze staré Mercedesy.

  • Albánci jsou velice přátelští?

    Pokud se dostanete do nesnází, hledáte cestu či potřebujete radu, nezištně vám pomohou. Jako hostitelé a obchodníci jsou velmi milí.

  • Albánci milují svou zemi a jsou na ni hrdí?

    Pokud jim řeknete, že se vám Albánie líbí, získáte si jejich srdce a nekončící přátelství. Albánci si takových turistů váží.

Členství v EU a budoucnost

Od 2009 je Albánie členem NATO a v březnu 2019 zahájila přístupové rozhovory s Evropskou unií. Země zavádí reformy, revitalizuje důležitá odvětví, tvoří pracovní místa.

Investují zde především Švýcaři a Holanďané. Z českých společností podniká v Albánii Forschner, svoje zastoupení zde má i Preciosa, Budějovický Budvar, Paramo nebo ŠKODA.

Albánie na zkoušku